„Pan mój i Bóg mój!”

Opublikowane przez Bracia Kapucyni w dniu

Komentarz na Drugą Niedzielę Wielkanocną
czyli Miłosierdzia Bożego

J 20,19-31

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: „Pokój wam!” A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: „Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: „Widzieliśmy Pana!” Ale on rzekł do nich: „Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę”.

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: „Pokój wam!” Następnie rzekł do Tomasza: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: „Pan mój i Bóg mój!” Powiedział mu Jezus: „Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.

I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Komentarz

W drugą Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, Liturgia Słowa porusza egzystencjalny temat chrześcijaństwa – temat wiary.

„Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.” Te proste, a zarazem głębokie słowa ukazują istotę wiary w Boga. Były one wypowiedziane przez Jezusa do Tomasza. Tomasz, jeden z Apostołów wątpił. Chciał zobaczyć, dotknąć, mieć pewność. Jezus natomiast, z miłością i cierpliwością, spełnił jego prośbę. Jednak te słowa Zmartwychwstałego Jezusa odnoszą się także do nas dzisiaj.

Wiara przejawia się w zaufaniu, jest otwarciem serca na Boże działanie, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie tego dostrzec swoimi zmysłami. Wiara nie musi upewniać się przez widzenie, dotykanie czy zrozumienie. Ona jest niezachwianą ufnością w miłosierdzie Boże nawet wtedy, gdy popełniając grzech wracamy do miłującego Ojca.

Dzisiejsza Niedziela Bożego Miłosierdzia jest wyjątkową okazją do refleksji nad ogromem łask otrzymanych od Boga. Tak jak kiedyś Pan Jezus pozwolił Tomaszowi dotknąć swój przebity bok, tak również i nam pokazuje swoje rany, wzywa do wiary i ofiaruje miłosierdzie.

br. Mykola Shyra