„Ujrzał i uwierzył”
Opublikowane przez Bracia Kapucyni w dniu
Komentarz na Niedzielę
Zmartwychwstania Pańskiego
J 20,1-9
Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono.
Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu.
Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
Komentarz
Alleluja, Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja, prawdziwie Zmartwychwstał! Te słowa wybrzmiewają od samego poranka wielkanocnego, bowiem tak zwykli się pozdrawiać chrześcijanie w tym świętym czasie paschalnym, który właśnie rozpoczynamy.
Liturgia słowa ukazuje dzisiaj moc życia, moc zmartwychwstania, moc Boga Trójjedynego, który objawił się jako miłośnik życia. Ukazał nam to w Jezusie Chrystusie, Panu naszym, który pokonał szatana, śmierć, podział, lęk i grzech. To w Jego mocy św. Piotr w pierwszym czytaniu głosi, że łaska zbawienia jest dostępna dla wszystkich, gdyż „Bóg nie ma względu na osoby”. Jezus Chrystus w całym swoim ziemskim życiu szukał i uzdrawiał to co zginęło; umacniał w wierze idących za Nim uczniów, by wytrwali w wierze i jedności z Nim. W ten sposób, jak mówi Sekwencja Wielkanocna, „pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy”.
W Ewangelii możemy przypatrzyć się postawie uczniów, Piotra i Jana, którzy nawiedzają pusty grób Jezusa. W trzeci dzień po śmierci, będąc jeszcze zdezorientowani po tym co się stało, za namową Marii Magdaleny udali się do grobu. Biegli z obawą, że ktoś wykradł ciało, lecz po ujrzeniu starannie zwiniętych szat przypomniały im się słowa Jezusa o zmartwychwstaniu i uwierzyli.
Także my, w naszej pielgrzymce wiary, stoimy dzisiaj przed znakiem pustego grobu, który wzywa nas do dania osobistej odpowiedzi wiary Bogu, przychodzącemu w Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym z darem przebaczenia grzechów i życia wiecznego.
br. Kamil Pasierbski
*zdjęcie The Chosen