Komentarz na III Niedzielę zwykłą C

Opublikowane przez Bracia Kapucyni w dniu


Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.

W owym czasie:

Powrócił Jezus mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich. Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać.

Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana».

Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście».

Łk 1, 1-4; 4, 14-21

Komentarz

             Święty Łukasz na początku swojego dzieła zwraca się do Teofila. Imię Teofil, dosłownie tłumacząc, oznacza Przyjaciel Boga. Ewangelista zwraca się także do każdego z nas ze swoim ewangelicznym przesłaniem.

W dalszej części opisuje początek działalności Jezusa. Ukazuje Jego związek
z synagogą żydowską, ze wspólnotą, tradycją oraz Jego relację do Świętych Ksiąg. Dla Żydów, bardzo ważnym i widzialnym miejscem obecności Boga była świątynia, synagoga. Równie ważne dla nich jest także Słowo Boga zawarte w Księgach Pisma, które jest wyrazem obecności Boga pośród nich, a także Prawo i przestrzeganie jego przepisów.

Ewangelista ukazuje tutaj Jezusa jako Tego, który potwierdza to, że to On jest Posłanym przez Ojca, obecnym pośród nich. Pedagogia Boża doprowadziła do tego, że Syn Boży stał się człowiekiem, bliskim nam, a to, co było o Nim napisane w Starym Testamencie dzieje się na oczach Narodu Wybranego.

Także i my dziś jesteśmy tego świadkami. On dalej jest obecny w swoim Kościele, słowie, sakramentach, w swoim ludzie, gdzie naucza, pociesza, umacnia na duchu, uzdrawia.

br. Jakub Robazel OFMCap