Cisza może mówić najwięcej

Szczególnie w takim miejscu jak KL Auschwitz-Birkenau, w którym mogliśmy w dniach 17-19 listopada uczestniczyć w trzydniowym seminarium „Auschwitz – Pamięć i Nadzieja” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz nasze Studium Franciszkańskie.
Był to dla nas czas refleksji nad tym, co się w tym miejscu działo, a w co aż do tej pory ciężko uwierzyć. Oprócz zwiedzania obu części obozu, mogliśmy posłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach mówiących o obozie, życiu w nim, czy o postaci komendanta obozu – Rudolfa Hössa.
Każdy z nas mógł również zobaczyć niezwykle poruszającą wystawę dzieł „Klisze pamięci. Labirynty” ocalałego z Auschwitz Mariana Kołodzieja, znajdującej się przy klasztorze braci w Harmężach.
Niewątpliwie wartościowe było też nasze przeżywanie tych treści w jednej, wielkiej, franciszkańskiej rodzinie – poprzez dzielenie się przeżyciami i wspólną modlitwę.
Niezwykle wymowne było również samo zakończenie spotkanie, gdy zebraliśmy się w budynku byłem obozowej pralni na Eucharystię.
*zdjęcia Muzeum KL Auschwitz, WSD Franciszkanów
W dniu 19 marca 2025 roku, w Uroczystości św. Józefa, brat Jakub Robazel złożył profesję wieczystą podczas Eucharystii, która odbyła się o godzinie 11:00 w klasztorze przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie. Uroczystość miała miejsce Dowiedz się więcej…
W minioną niedzielę w naszym seminarium miała miejsce uroczystość przyjęcia posług przez czterech braci, którzy są na drodze przygotowania do święceń prezbiteratu. Posługi te stanowią ważne etapy w formacji duchowej oraz liturgicznej kandydatów do kapłaństwa. Dowiedz się więcej…
Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy Dowiedz się więcej…